Strona startowa

Menu główne

Moskwa

Górny Karabach

Armenia

Iran

Turcja

Linki

Moje strony

 Wystawy

 

 

Moskwa

 

Najszybszym i względnie tanim sposobem dostania się na Kaukaz okazał się wariant przez Moskwę. Podróżując do Moskwy pociągami, a z Moskwy do Armenii samolotem, dostałem się z Warszawy do Erewania za jakieś 160 USD w ok. 48 godzin, spędzając po drodze cały dzień w Moskwie.

 

 

 

Mając kilka godzin na spacer po tym pięknym mieście obowiązkowo udałem się na Kreml, który jest z punktu widzenia bycia Polakiem miejscem wyjątkowym. Polacy panowali tutaj przez 2 lata, kiedy po zwycięskiej bitwie pod Kłuszynem (zwanej Grunwaldem Wschodu, 4 lipca 1610 r.), hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski zajął Moskwę. Świetne to zwycięstwo i cała błyskotliwa kampania zostały jednak zmarnowane, a osamotniona polska załoga Kremla przez 2 lata odpierała ataki rosyjskie ... 

 

Oblężeni skapitulowali wskutek wycieńczenia głodem (w ostatnim okresie oblężenia odkopywano i jedzono nawet trupy) 7 listopada 1612 roku. Dzień ten, jako pamiątka wyzwolenia się spod okupacji polskiej, jest obecnie w Rosji świętem państwowym, które zastąpiło dotychczas najważniejsze - święto rewolucji.

 

Kreml i okolice

 

        

 

Kościół polski w Moskwie

 

 

Moskiewski Uniwersytet Państwowy